POMNIKI

Pomnik Arki Bożka

Autorem posągu jest rzeźbiarz Augustyn Dyrda. Przedstawia on Arkę Bożka - Polskiego działacza polonijnego na Śląsku - z wyciągniętymi rękami, co ma na celu ukazanie chęci do pomocy innym. Na podstawie posągu umieszczono imię oraz i nazwisko Arki Bożka wraz z jego słynnym powiedzeniem "Siła nasza leży w nas samych". Pomnik został odsłąnięty dnia 9 maja 1980 roku. Aktualnie znajduje się on przy wejściu do Parku Roth od strony ulicy Opawskiej.

Pomnik Arki Bożka

Pomnik Josepha von Eichendorffa

Pomnik Josepha von Eichendorffa

Pomnik przedstawia znanego niemieckiego poetę epoki romantyzmu, Josepha von Eichendorffa. Obecnie położony posąg na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Mickiewicza (przed Galerią Młyńską) jest repliką orginału. Orginalny pomnik został stworzony przez niemieckiego rzeźbiarza urodzonego w Racibórzu, Johannesa Boese'a. Został on odsłoniętny 26 września 1909 roku na 75-lecie założenia Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego "Liedertafel" oraz 50. rocznicę śmierci poety. Orginał zaginął po II wojnie światowej. 4 września 1994 roku odsłonięto replikę orginału stworzoną przez Jerzego Georga Latona.

Pomnik arcybiskupa Józefa Feliksa Gawlina

Pomnik ten przedstawia ordynariusza polowego Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej, opiekuna polskiej emigracji biskupa Józefa Feliksa Gawlina. Posąg został odsłoniętny 15 listopada 2006 roku. Inicjatorem tego 2,5 metrowego posągu był prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, a sam został stworzony przez Czesława Dźwigaja i postawiony na 1,5 metrowym postumencie. Monument został odsłonięty przez podkomendnego biskupa, Pawła Złotosa, a poświęcony został przez biskupa Szczepana Wesołego. Biskup w jednej ręce trzyma krzyż, a w drugiej kartę z swoimi słowami "Nie o to chodzi, jak życie sobie ułożyć, lecz dlaczego żyć warto".

Pomnik Józefa Feliksa Gawlina

Pomnik Matki Polki

Pomnik Matki Polki

Pomnik przedstawia śmiało kroczącą przed siebię, wyprostowaną kobietę z dzieckiem na barku. Posąg jest wykonany z brązu i jest poświęcony wszystkim śląsikm matką, które wychowują swoje dzieci w duchu polskiego patriotyzmu. Znajduje on się na placu Mostowym niedaleko koryta Odry. Projektantem tego pomniku jest polski artysta i plastyk, Jan Borowczak, został on odsłonięty 14 lipca 1973 roku. Początkowo monument miał przedstawiać kobietę ubraną w strój regionalny trzymającą trójkę dzieci, które miały symbolizować trzy powstania śląskie, jednakże pomysł ten nie został zaakceptowany przez ministerstwo kultury. Pomnik ma wysokość 6,7 metra i jest złożony z 30 elementów o łącznej masie 3 ton.