POMNIKI
Pomnik Arki Bożka
Autorem posągu jest rzeźbiarz Augustyn Dyrda. Przedstawia on Arkę Bożka - Polskiego działacza polonijnego na Śląsku - z wyciągniętymi rękami, co ma na celu ukazanie chęci do pomocy innym. Na podstawie posągu umieszczono imię oraz i nazwisko Arki Bożka wraz z jego słynnym powiedzeniem "Siła nasza leży w nas samych". Pomnik został odsłąnięty dnia 9 maja 1980 roku. Aktualnie znajduje się on przy wejściu do Parku Roth od strony ulicy Opawskiej.
![Pomnik Arki Bożka](images/pomnik1.png)
Pomnik Josepha von Eichendorffa
![Pomnik Josepha von Eichendorffa](images/pomnik2.png)
Pomnik przedstawia znanego niemieckiego poetę epoki romantyzmu, Josepha von Eichendorffa. Obecnie położony posąg na skrzyżowaniu ulic Młyńskiej i Mickiewicza (przed Galerią Młyńską) jest repliką orginału. Orginalny pomnik został stworzony przez niemieckiego rzeźbiarza urodzonego w Racibórzu, Johannesa Boese'a. Został on odsłoniętny 26 września 1909 roku na 75-lecie założenia Męskiego Towarzystwa Śpiewaczego "Liedertafel" oraz 50. rocznicę śmierci poety. Orginał zaginął po II wojnie światowej. 4 września 1994 roku odsłonięto replikę orginału stworzoną przez Jerzego Georga Latona.
Pomnik arcybiskupa Józefa Feliksa Gawlina
Pomnik ten przedstawia ordynariusza polowego Wojska Polskiego z czasów II wojny światowej, opiekuna polskiej emigracji biskupa Józefa Feliksa Gawlina. Posąg został odsłoniętny 15 listopada 2006 roku. Inicjatorem tego 2,5 metrowego posągu był prezes Towarzystwa Miłośników Ziemi Raciborskiej, a sam został stworzony przez Czesława Dźwigaja i postawiony na 1,5 metrowym postumencie. Monument został odsłonięty przez podkomendnego biskupa, Pawła Złotosa, a poświęcony został przez biskupa Szczepana Wesołego. Biskup w jednej ręce trzyma krzyż, a w drugiej kartę z swoimi słowami "Nie o to chodzi, jak życie sobie ułożyć, lecz dlaczego żyć warto".
![Pomnik Józefa Feliksa Gawlina](images/pomnik3.png)
Pomnik Matki Polki
![Pomnik Matki Polki](images/pomnik4.png)
Pomnik przedstawia śmiało kroczącą przed siebię, wyprostowaną kobietę z dzieckiem na barku. Posąg jest wykonany z brązu i jest poświęcony wszystkim śląsikm matką, które wychowują swoje dzieci w duchu polskiego patriotyzmu. Znajduje on się na placu Mostowym niedaleko koryta Odry. Projektantem tego pomniku jest polski artysta i plastyk, Jan Borowczak, został on odsłonięty 14 lipca 1973 roku. Początkowo monument miał przedstawiać kobietę ubraną w strój regionalny trzymającą trójkę dzieci, które miały symbolizować trzy powstania śląskie, jednakże pomysł ten nie został zaakceptowany przez ministerstwo kultury. Pomnik ma wysokość 6,7 metra i jest złożony z 30 elementów o łącznej masie 3 ton.